Tým chlapců z 9. třídy sestrojil robota Ervíska, který zvítězil na krajské přehlídce v robotice v kategorii dálkově ovládaný robot.
 
 

V letošním školním roce jsme ve škole rozšířili nabídku volitelných předmětů pro 1. pololetí o robotiku. Navštěvovali ji všichni chlapci 9. ročníku. Díky projektu „Šablony II“ jsme mohli zakoupit dvě programovatelné stavebnice Lego Mindstorms education EV3 a zapojit do výuky odborníka Ing.  Pavla Zmeškala, bývalého žáka naší školy.

V úvodní hodině si každá skupina postavila svého robota a poté jsme již začali řešit řadu zajímavých úloh - pohyb robota po virtuálním městě, úlohu s mixérem, pracovali jsme se zvukem a displejem, vytvářeli jsme tlačítkem ovládanou závoru i závoru automatickou a jiné.

Když Kraj Vysočina vyhlásil 2. ročník přehlídky Lego robot, začali jsme nesměle uvažovat o naší účasti.  Úkolem bylo sestrojit robota, který projede hracím polem, uchopí plechovku s vodou a vrátí se zpět na start. Nejvíce odvahy projevili Tomáš Zeisel a Tomáš Trnka, přihlásili jsme je tedy jako náš soutěžní tým. Při řešení úkolu pomohli dále Ondřej Stupka, David Kaštan a v neposlední řadě také David Hedbávný. Ten dokonce nabídnul zapůjčení dílů ze své vlastní stavebnice. Našeho robota jsme nakonec přihlásili do kategorie A – dálkově ovládaný robot. Dostal jméno Ervísek a na jeho zadní část jsme nalepili znak naší obce.

Soutěž se konala ve čtvrtek 20. února 2020 ve firmě BOSCH DIESEL s.r.o. v Jihlavě. Do naší kategorie se přihlásilo 17 soutěžních týmů. Komisi se líbilo technické řešení zvedání plechovky našeho Ervíska a zaujala ji i  kvalitní prezentace. Klukům se navíc podařilo bez problémů projet v dobrém čase soutěžním polem.

A tak jsme nakonec soutěž v naší kategorii vyhráli!

Za soutěžní tým žáků 9. ročníku a Pavla Zmeškala napsala Vladimíra Stará