PUTOVÁNÍ MLÉČNOU DRÁHOU S KRAVIČKOU BERTOU

V týdnu od 5. do 8. listopadu 2018 se ve druhé třídě uskutečnila projektová výuka s názvem Putování mléčnou dráhou s kravičkou Bertou. Projekt byl zaměřený na zdravý životní styl. Našim cílem bylo seznámit žáky s tím, jak důležité je zastoupení mléka a mléčných výrobků v jejich jídelníčku.

Pracovali jsme kooperativně v zasedacím uspořádání. Dodržovali jsme pravidla, která děti samy stanovily. Týden byl rozdělen do několika navazujících bloků.

Celá fotogalerie zde

Mléko – mléčné výrobky – „Kudy teče, tudy léčí“

První den jsme si povídali o savcích (zejména o turech), jejichž mléko se využívá v potravinářství. Už víme, proč mají kravičky náušnice, jak často se dojí, kolik mléka nadojí, kolik mají žaludků apod. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o získávání i zpracování kravského mléka, které je v dětské životosprávě zastoupené nejvíce. Skládali jsme báseň, měli jsme i tajenkové počítání. Průběžně jsme dělali koláž na nástěnku. To vše v jeden den.

„Kouzla“ s mlékem v kuchyni

Druhý den jsme si ve školní kuchyni přichystali domácí „pribiňák“, jogurt a zvládli jsme i chutné palačinky. Některé děti si poprvé v životě vyzkoušely rozklepnout vejce, zjistily, jak se očkuje mléko živými kulturami při výrobě jogurtu a spoustu dalších zajímavostí. Žáčci pomáhali s nadšením. Dokonce i umývání nádobí je velmi bavilo.

Nápojové kartony a jejich recyklace

Třetí projektový den nesl téma Nápojové kartony a jejich recyklace. I to bylo pro děti velmi zajímavé. Chtěli jsme poukázat na výhody nápojového kartonu z hlediska ekologického. Děti si zahrály na designéry a navrhly si vlastní obal na mlíčko. Závěrem dne jsme natočili i reklamu na mlíčko.

Vyhodnocení týdenního zaznamenávání jídelníčku, chemický pokus a exkurze do kravína v Radostíně nad Oslavou

Završením projektového týdne bylo vyhodnocení celotýdenního zaznamenávání mléčných produktů v jídelníčku. Děti počítaly, kolik mléčných výrobků mají v jídelníčku denně i celkem za týden. Překvapením pro děti byl chemický pokus s mlékem, který pro ně nachystal pan ředitel se žáky osmé třídy, za jejichž asistence a pomoci si děti v učebně chemie samy vyzkoušely pokus s mlékem, jehož závěrem bylo oddělní syrovátky z mléčné bílkoviny. Tedy důkaz o tom, že  mléko je tvořeno zejména vodou a bílkovinou. Starší žáci pod kontrolou pana ředitele dětem ochotně pomáhali. Vrcholem celotýdenního projektu byla exkurze do nedalekého zemědělského podniku  Zeras a. s., v Radostíně nad Oslavou. Zde mohly děti vidět „naživo“ vše, co se naučily. Zhlédli jsme toho spoustu! Od porodny krav, teletníku až po dojírnu. Byl to velmi přínosný zážitek, za který děkujeme a na který nezapomeneme!

Hodnocení projektového týdne? Opravdu jsme si to užili a spoustu se toho dozvěděli. Bylo to učení jinak - prožitkem i zážitkem.