Žáci 2. třídy zažili netradiční týden. „Týden naruby“. Paní učitelky přihlíží a žáci učí. Ano, opravdu to tak bylo. Děti již 2 týdny dopředu plánovaly ve dvojicích přípravu na vyučovací hodinu, kterou si samy zvolily. Po dvojicích si měli možnost vyzkoušet stát na „druhé straně“. Poznaly, jaké to je, když jim někdo skáče do řeči a nenechá je doříct myšlenku, když se musí zdržovat napomínáním apod. Vytvářely si vlastní pracovní listy, hravé činnosti, při kterých jsme se učili. Používali netradiční metody, jako cd-přehrávač v matematice, učili jsme se venku apod. Dokonce dva spolužáci naplánovali v rámci hodiny času exkurzi k dědečkovi, kde jsme viděli domácí zvířata. Celkově byl celý týden velmi pestrý a zábavný. Všechny děti byly odvážné a moc se snažily. Užili jsme si to, a zdá se, že se z toho stane naše tradice.    p.uč. Weinhöferová

všechny fotografie najdete ve fotogalerii

 

V pondělí a úterý 10. a 11. června 2019 proběhl na naší škole již tradiční projekt žáků deváté třídy „Malé školní maturity“. Nanečisto si vyzkoušeli, jaké to bude za čtyři roky, až někteří přistoupí k těm skutečným maturitním zkouškám. Žáci prokazovali své znalosti z matematiky a českého jazyka a před komisí obhajovali svou závěrečnou práci z předmětů zeměpis, dějepis nebo přírodopis. Většina žáků pojala přípravu zodpovědně a před zvídavou komisí obstála. Věříme, že získané zkušenosti uplatní ve svém dalším studiu.

Mgr. Věra Musilová

Ve středu 29. 5. 2019 se naše škola zúčastnila programu Recyklohraní. Postupně se v jazykové učebně vystřídaly všechny třídy naší školy. Z důvodu odlišného věkového rozmezí žáků byl program pro každou třídu lehce odlišný. Naši osmou třídu s programem seznámila slečna Hana ze Žďáru nad Sázavou.

                Náš program vypadal následovně. V 11:40 hod jsme se dostavili do jazykové učebny, seznámili jsme se s naší lektorkou a pustili se s chutí do práce. Nejprve jsme si zopakovali, do jakých kontejnerů patří plasty, sklo, papír a další věci z domácnosti. Tuto část programu jsme zvládli bez problémů. Hádali jsme, kolikrát se dají věci recyklovat.  Dozvěděli jsme se například, že z vytříděného plastu se využije pouze 45 % na výrobu nových předmětů. Některé třídy rozebíraly maketu pračky a počítače a povídali jsme si o tom, co se dá ještě využít. Poté jsme si rozdali kartičky s různými domácími spotřebiči a jejich možným využitím pro recyklaci. Probrali jsme i další témata: fast fashion, výrobu oblečení v asijských zemích nebo třeba rozklad odpadu v přírodě.

                Program byl zajímavý se spoustou poučných informací. Víme, jaké věci, potraviny a oblečení bychom si měli kupovat, abychom neškodili naší planetě a chránili ji tak.

Článek připravila žákyně 8. třídy Alena Smejkalová, p.uč. Malášková a p.uč. Jurková

dsc08090
dsc08091
dsc08103
dsc08106

 

Ve středu 12.6. 2019 absolvovali žáci 3. ročníku preventivní program týkající se dětských úrazů. Vše proběhlo v ZR na ZŠ Palachova. Žáci se na šesti stanovištích seznámili s problematikou úrazů vůbec. Vyzkoušeli si první pomoc formou obvazování, ujasnili si důležitá čísla a prošli se po chodbě v "opileckých" brýlích. Na, pro žáky nejzajímavějším, stanovišti s profesionálními hasiči se seznámili s vybavením, které používají při zásazích.    p. uč. M. Chalupa

Konec školního roku se nezadržitelně blíží, děti se těší na prázdniny a nejraději by trávily celé dny venku. A proč ne? Proč nevyměnit lavice za školní hřiště nebo přírodu a učit se na čerstvém vzduchu? Žáčci druhé třídy to vyzkoušeli a byli jsme všichni příjemně překvapeni, jak nás to baví. Prožíváme dny, které bychom mohli označit jako „Dny bez učebnic“. Využíváme nejrůznější pomůcky, hrajeme didaktické hry apod. Dalším dětským projektem bylo vytvořit ve skupinách plakát jako upoutávku na pohádku. Děti dostaly obrázkové osnovy, texty apod. a jejich tvořivá a kooperativní činnost mohla začít. Strávili nad výsledkem celý den, ale stálo to za to. V závěru každá skupina zpaměti odvyprávěla vždy celou pohádku. Učily se vlastně různým dovednostem, jako spolupracovat, umět vyjádřit názor a zároveň přijmout názor jiný, vystupovat před kolektivem, mluvit plynule a zpaměti a mnoho dalšího. Tyto plakáty již nyní zútulňují naši školní knihovnu.

Naše heslo je: „Učení, nesmí být mučení“. p. uč. Weinhöferová

Všechny ostatní fotografie najdete ve fotogalerii